Broumov Město stromů

Entente Florale Europe

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Jste zde: Úvod - Park Alejka - Park Alejka

E-mailTisk

Park Alejka

Jak to všechno začalo aneb CESTA PODZIMNÍ ALEJKOU

Park Alejka, jehož počátek sahá až do první poloviny 19. století (1814 – 1815), je nejrozsáhlejším veřejným prostorem (2,58 ha) osázeným zelení a více než polovinou své rozlohy je součástí městské památkové zóny. Nejstarší veřejný park v Broumově získal své jméno díky jírovcové aleji lemující hlavní cestu parkem. Mezi návštěvníky vyhledávané promenády patřil kdysi také spisovatel Alois Jirásek.

Město Broumov zvítězilo v grantové výzvě nadace PROMĚNY vyhlášené v roce 2006 s projektovým záměrem obnovy parku Alejka. Projekt byl postupně realizován v letech 2007 až 2010. Důležitou součástí podpory nadace PROMĚNY byla soustavná práce s veřejností. Zásadním krokem v projektu byla obnova jírovcové aleje, kterou doprovázela osvětová kampaň a akce pro veřejnost. Po odborném posouzení a projednání s místní veřejností bylo vzhledem ke zdravotnímu stavu stromů rozhodnuto o nutné jednorázové obnově aleje. V anketě „Zvol alejový strom!“ mohli lidé vybrat jeden ze tří odborníkem vytipovaných druhů stromů pro výsadbu nové aleje. Originální nadační komiks „Alejka v říši divů“ napomohl k vysvětlení průběhu obnovy aleje. Děti i dospělí zpracovávali pravdivé i smyšlené „Příběhy z Alejky“, besedovali s odborníky o proměně parku, bavili se, a také vzdělávali na „Cestě Alejkou“. Děti ze Základní školy Broumov v Hradební ul. dokumentovali proměnu parku do Deníku parku Alejka, studenti gymnázia zpracovali videodokument o proměně. V roce 2009 byla za aktivní účasti dětí z místních škol vysazena nová jírovcová alej. O výsadbě svého stromu děti rozeslaly zprávu formou pamětní pohlednice vydané nadací. Záznamy v Deníku parku Alejka, fotografie a videa z doprovodných akcí dokumentující vývoj čtyřletého projektu najdete na webu nadace PROMĚNY.

V rámci rozsáhlé proměny parku byla zpřístupněna jeho dosud nevyužívaná část, byly vybudovány nové lávky přes Liščí potok, proběhla rekonstrukce centrálního schodiště a cest, výsadba nové zeleně včetně kompletní obnovy aleje. Pro děti je určeno nové dětské hřiště s velkou skluzavkou, dobrodružná lanová lávka nad potokem, pro rodiče pak autorsky řešené lavičky. Park doplňují informační prvky připomínající historii parku a motivující kolemjdoucí k návštěvě Alejky. Vzpomínky spisovatele Jiráska nese originálně řešená lavička, kterou nikde jinde nenajdete. Po dalších hravých prvcích můžete pátrat v prostoru celého parku. Nová Alejka byla slavnostně otevřena v polovině roku 2010, od té doby ji využívá široká veřejnost i sousední základní škola a gymnázium.

Celkové náklady včetně projektové přípravy dosáhly více než 31 milionů korun. Nadace PROMĚNY poskytla na projekt grant ve výši 23,5 milionů Kč, dále97 tisíc Kč na architektonickou studii a 200 tisíc Kč na originální umělecky ztvárněný informační systém 4P.Město Broumov přispělo na projekt částkou 7 milionů korun. Nadace PROMĚNY poskytla v roce 2010 Městu Broumov dalších 100 tisíc Kč na údržbu obnoveného parku. Podrobnější informace o projektu k dispozici na webu nadace PROMĚNY. Úspěšně realizovaný projekt napomohl Broumovu k získání celostátního titulu Město stromů 2010/2011. V roce 2011 se v rámci kampaně koná v Alejce řada dalších akcí pro veřejnost.

logo-2

Výsledky ankety

Datum Název Místo Pořádá
08.10.2010
10.00
Slavnostní zahájení ročního projektu Broumov – Město stromů Park Alejka Město Broumov
16.04.2011
13.00
Cesta broumovskými parky – 2. ročník Park Alejka Město Broumov