Broumov Město stromů

Entente Florale Europe

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Jste zde: Úvod

Broumov dostane sto tisíc korun na údržbu parku Alejka

BR-sazeni_lipy_2011Již podruhé od dokončení rozsáhlé rekonstrukce parku Alejka dostane Město Broumov stotisícový příspěvek na údržbu tohoto parku. Nadace PROMĚNY, která v letech 2007 až 2010 podpořila kompletní obnovu Alejky, pomáhá i při jejím dalším rozvoji.

„Pro dlouhodobě perspektivní rozvoj obnoveného parku je stěžejní zajištění řádné údržby a péče. Zejména první tři roky bezprostředně po rekonstrukci, kdy se zapojují nové výsadby a park celkově prochází větší zátěží, jsou zásadní," vysvětluje Jolana Říhová v tiskové zprávě, kterou nadace PROMĚNY vydala.

Rekonstrukce parku Alejka (2,6 ha), jejíž součástí byla mimo jiné i kompletní obnova ústřední jírovcové aleje a vybudování nového vstupu do parku, si včetně projektové přípravy vyžádala náklady ve výši přes 31 miliónů korun. Z toho 23,8 miliónů korun pokryl grant nadace PROMĚNY. Nadační podpora se přitom neomezila jen na finanční prostředky. Nadace pomáhala rovněž formou odborné konzultační podpory při obnově Alejky a spoluprací při zapojování místní veřejnosti během téměř čtyřletého projektu. Broumov získává od nadace další podporu i po jeho skončení. Nadační příspěvek na údržbu obnovené Alejky činí ročně 100 tisíc korun. Celkem tedy Broumov může v letech 2011-2013 od nadace získat dalších 300 tisíc korun.

„Podpora, kterou nabízíme po skončení projektu a která je v České republice ojedinělá, pomáhá městům snáze překlenout citlivé období tří let od dokončení stavby. Chceme tak zároveň upozornit na to, že stejně důležitá jako obnova veřejného prostranství je i jeho následná údržba," doplňuje Jolana Říhová. V rámci tříletého monitoringu je povinností města prokázat řádnou péči o park na základě odborně stanoveného plánu a aktivně se rovněž zasadit o oživení místa pořádáním nejrůznějších akcí pro veřejnost.

Díky iniciativě broumovské radnice a místních organizací Alejka během loňského roku ožila celou řadou akcí. Například v dubnu jejími prostory vedla trasa oblíbené Cesty broumovskými parky, v květnu se v aleji konal promenádní koncert, na podzim se v parku sportovalo, v listopadu se Alejka na jeden den stala domovem tajuplných bytostí. Za účasti dětí byla v prosinci v parku vysazena lípa. Proměněná Alejka se v loňském roce také velkou měrou zasloužila o úspěch Broumova v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe. Soutěžní porota ocenila péči města o veřejnou zeleň stříbrnou plaketou.

Základy nejstaršího veřejného parku byly v Broumově položeny na začátku 19. století. Nedostatečná péče a některé úpravy ve druhé polovině 20. století postupně zapříčinily celkový špatný stav Alejky. Nápravu přinesl až projekt Města Broumova realizovaný v letech 2007-2010 díky grantu z programu PARKY. Jeho prostřednictvím přispívá nadace PROMĚNY městům v České republice na rozvoj parkově upravených veřejných prostranství.