Broumov Město stromů

Entente Florale Europe

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Jste zde: Úvod

Projekt Broumov – Město stromů 2010/2011 se blíží k závěru

V průběhu července se opět rozhodovalo o vítězi celostátní soutěže Město stromů, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s městem Strakonice. Letošním vítězem se stává Uherské Hradiště. Titul Město stromů pro období 2011/2012 tak poputuje z Broumova zpět na Moravu. Slavnostní předání symbolického žezla letošnímu vítězi proběhne v Broumově na závěrečné konferenci projektu „Broumov – Město stromů 2010 – 2011“. Konference se uskuteční 6. října v kongresovém sále Česko – polského infocentra v Broumově.

Soutěž Město stromů pořádá Nadace Partnerství pravidelně již od roku 2006. Cílem soutěže je motivovat lidi všech věkových skupin, aby se prostřednictvím zajímavých a zábavných aktivit zapojili do zlepšování životního prostředí ve svém městě,“ uvádí Hana Zuchnická z Nadace Partnerství. V Broumově probíhá projekt Město stromů od října 2010 do října 2011. Během tohoto období se již podařilo uspořádat více než 30 akcí s environmentální tématikou. Některé aktivity se v našem městě dějí tradičně (např. Cesta broumovskými parky nebo Dlabání dýní) jiné se uskutečnily letos poprvé (třeba Májový promenádní koncert nebo soutěž Rozkvetlý Broumov).

Prvním Městem stromů se stala Kroměříž a štafetu postupně přebrala města Tachov, Krnov, Havířov a Broumov. Vítěz soutěže obdrží finanční prémií ve výši 50 tisíc Kč od společnosti Tetrapak a další zajímavé ceny. V neposlední řadě také jedinečnou možnost zúčastnit se prestižního mezinárodního klání Entente Florale Europe (Evropská kvetoucí sídla). Účast českých zástupců v tomto prestižním evropském klání organizuje SZKT a prostřednictvím vybraných členů pomáhá soutěžící sídla připravit na návštěvu mezinárodní hodnotitelské komise.

Broumov navštívila mezinárodní hodnotitelská komise 15. července. Porotci z 12 evropských zemí posuzovali české zástupce dle hlavních hledisek: okrasné zahradnictví, péče o životní prostředí a cestovní ruch. Při hodnocení se zaměřili na kvalitu prostředí v sídlech, zejména na systém zeleně, kvalitu založení a údržby zeleně různých typů od intenzivních sezónních výsadeb přes moderní i historické, parkové úpravy, rekreační plochy zeleně a veřejné prostory až po přírodě blízké struktury zeleně, parky, naučné stezky apod. Sledovali ale také kvalitu péče o životní prostředí, o kulturní dědictví a vytváření podmínek pro únosný turismus. Velkou pozornost věnovali spolupráci s veřejností, mimo jiné i v souvislosti s letošním mezinárodním Rokem dobrovolnictví. K zástupcům Belgie, České republiky, Chorvatska, Itálie, Irska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Rakouska, Slovinska, Velké Británie se letos připojila i pozorovatelka z Polska, které uvažuje o zapojení do této soutěže.

„Obě soutěžící sídla se na návštěvu komisařů dlouho a pečlivě připravovala a dle průběžných reakcí hodnotitelů bychom mohli očekávat tradičně dobré ocenění. Vždyť zástupci českých měst a obcí se pravidelně umisťují na výborné stříbrné pozici a to je veliký úspěch ve srovnání s ostatními soutěžícími. Jejich práce na zlepšování kvality prostředí, na péči o veřejná prostranství a na péči o zeleň je totiž dlouhodobá a systematická. Hodnotící kritéria jsou postavena na vysoké úrovni a je skvělé, že naši účastníci jsou plnohodnotnými partnery ve srovnání s dalšími soutěžícím,“ napsali o letošním ročníku soutěže EFE  v červencovém vydání zpravodaje „SZKT aktuálně“.

Výsledky hodnocení letošního roku se dozvíme 16. září 2011, kdy budou výsledky slavnostně vyhlášeny ve slovinském městě Rogaška Slatina.

Za organizátory a spolupracovníky projektu „Broumov – Město stromů 2010/2011“ bychom tímto rádi poděkovali za finanční podporu Královéhradeckého kraje, který podpořil tyto aktivity města Broumov finančním darem ve výši 100 000 Kč.