Broumov Město stromů

Entente Florale Europe

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Jste zde: Úvod

Anketa Strom Roku 2011

dubDěti ze Základní školy Hradební, které přihlásily dub v klášterní zahradě v Broumově do soutěže Strom roku 2011, oslovují veřejnost broumovského regionu: "Pošlete svůj hlas našemu stromu."

Legendární broumovský strom byl vybrán mezi 12 finalistů této ankety, kterou každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství. O vítězi nyní rozhodne veřejnost prostřednictvím DMS nebo hlasovacích archů. "Pomoci zvítězit mu můžete i vy svým podpisem na hlasovacím archu na několika místech v Broumově. Archy na vás čekají v městské knihovně, v infocentru, na výstavě Dub v Klášterní zahradě, v pokladně kláštera a na recepci Hotelu Praha," jmenuje místa pro hlasování iniciátorka účasti dubu v soutěži, učitelka ZŠ Jindra Hajpišlová.

Toto hlasování je bezplatné, cenu hlasovacího archu uhradí Agentura pro rozvoj Broumovska. Každý hlasující se může podepsat pouze 1x po dobu hlasování, tj. do 10. října 2011. Podpořit broumovský strom také můžete zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM9 na číslo 87 777, kde nejste omezeni počtem odeslaných zpráv. Cena SMS je 30 korun, na výsadbu poputuje do Nadace Partnerství 27 korun.

Anketu Strom roku letos Nadace Partnerství pořádá již po desáté.

Nehledáme ten nejstarší, nejvyšší, nejmohutnější, nejkrásnější nebo nejvzácnější strom. Hledáme"nejsympatičtější" strom s příběhem, který dokáže spojovat lidi, kteří v jeho blízkosti bydlí nebo k němu mají vztah.

Hlavním cílem ankety je posilování místní komunity, vztahů mezi lidmi a jejich všímavého postoje k zeleni. Stromy jsou srdcem přírody, ačkoli často nemají v naší kulturní krajině lehký život. Zaslouží si tedy naši pozornost a péči.

Anketa je každoročně vyhlašována 21. března, tedy k prvnímu jarnímu dni. Návrhy svých stromových favoritů mohou obce, občanská sdružení, nevládní organizace i jednotlivci posílat od vyhlášení ankety až do 15. května. Odborná porota z nich v červnu vybírá 12 finalistů.  O vítězi následně rozhoduje veřejnost prostřednictvím DMS nebo hlasovacích archů. Ohlas ankety se zvyšuje. V prvním ročníku ankety v roce 2002 „svůj“ strom podpořilo 1 400 hlasujících, v roce 2010 svůj hlas poslalo již přes 40 000 lidí.

Vyhlášení vítěze se uskutečňuje u příležitosti Dne stromů, který v České republice připadá na 20. října, a doposud bylo vždy spojeno s Koncertem nebo divadlem pro stromy, na kterém v minulých letech vystoupili například Marta Kubišová, Dan Bárta nebo Dejvické divadlo. Letos připravuje Nadace Partnerství na týden od 20. do 28. října rovnou celý festival pro stromy a o stromech "Pod jednou korunou".

Výtěžek z hlasování je použit na financování výsadeb stromů po celé České republice. Cenou pro vítězný strom je odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia.

Od začátku roku 2010 rozjíždí Nadace Partnerství nový projekt, který s anketou Strom roku úzce souvisí.  Evropský strom roku má za cíl přes know-how ankety do dalších evropských zemí.  Organizace, které se k projektu připojí, uspořádají anketu Strom roku ve svých zemích.